Junior Gourmet

I make my own baby food. There, I said it. I never talk about it because A) it almost never comes up in conversation and B) who cares??? But lately, I can’t pull up a parenting blog or pick up a parenting magazine without some woman getting all snarky about people who make their own baby food. Or even my circle of mom friends. We’ll just be hanging out at the park, one of them gets a jar of baby food and starts to feed their kid lunch and then someone says, “Can you BELIEVE people MAKE their own BABY FOOD?!”

Um, yes I can. Because I do. But I just sit there with a sheepish grin on my face. I mean, if I was doing it just so I could say I was doing it, it wouldn’t have lasted this long. I don’t do it because I was told to by some parenting “expert”. The idea actually came to me mid-pregnancy. I was thinking of how much money we were going to save by breastfeeding, and I wondered if the same savings could be achieved with food. Eureka! I’ll make my own! It can’t be that hard. Took me about 10 seconds on Amazon to find a few good sources, and the rest is history.

I do it first and foremost because it’s cheap. A few dollars worth of produce and I have at least a week’s worth of food. I’ve heard the argument that it’s really not cheap because “my time is worth more”. In my opinion, being a mom is a non-profit organization. I’m volunteering my time for a cause I believe in. I would have no idea where to start putting a dollar value on the “work” I do as a mother. Everyday with Rachel Ray recently ran a good article on this theme. I’ll paraphrase: Medical Diagnosis: $150 each, Birthday Cakes: $35 each, Career Counseling: $85/hour, Cooking: $65/hour, Cleaning: $30/hour…

The point is moms do A LOT. If they got paid for it, it would be the highest paying job ever, and everyone would want to be a mom. And not only that, but making baby food doesn’t take anywhere near the “all day” time frame most people think. An hour, tops, on a Saturday afternoon, and we’re set for 7 to 10 days. So, yeah, let’s put a dollar value on your time, and then we’ll give you what you’re owed for an hour. And I’m betting it’s still cheaper than paying $0.85 a jar for 10 days worth of food.

That was a bit of a tangent, sorry. Like I was saying, the first reason I do it is monetary, but the second reason is that my in-laws are major foodies. And they’ve turned me into a bit of a foodie too. And I want my son to be as adventurous with food as a kid can be. I know there will be those years where he’ll eat only PB&J or mac & cheese, but I hope I’m instilling a love of adventurous eating [knock on wood].

So there you have it folks. You can say I’m a snob. You can say I’m idealistic. You can say I’ve got too much time on my hands and just wait until #2 comes along. I don’t care. I like making baby food, my baby likes eating it, simple as that. Next time you want to say something about it though, try to remember the mom sitting next to you just might make her own baby food.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *